ADATA 8GB (8GBx1) DDR4 320MHz SO-DIMM Laptop Memory AD4S32008G22-RGN
In stock
Compare
SKU: JC-10112022-141 Category:
Premier DDR4 3200 SO-DIMM DDR4 offers multiple advantages over previous DRAM generations, and ADATA provides the highest quality and the fastest performance. Our Premier DDR4 3200 SO-DIMM memory modules for notebooks arrive in convenient 8GB to 32GB for instant upgrades on any compatible notebook. They deliver faster data transfers than DDR3, coupled with lower energy consumption that reduces heat and extends battery life. Our DDR4 is also optimized to unlock the power of the newest Intel processors. Features High speed up to 3200MHz. Energy efficient: saves 20% power compared to DDR3 High-quality PCB provides improved signal transfer and system stability. Specifications Module: 260-pin DIMM Densities: 8GB Power supply: VDD and VDDQ=1.2V +0.06/-0.06V DRAM activation power supply: VPP = 2.5V (+0.25V / -0.125V) DRAM VCC : DDR4 STD 1.
Specification :
Memory Type DDR4
Size 8GB
Kit 8GBx1
Speed 3200MHz
Latency 22
Operating temperature 0ĄC to 85ĄC
Storage temperature -55ĄC to 100ĄC
Voltage 1.2V
Be the first to review “ADATA 8GB (8GBx1) DDR4 320MHz SO-DIMM Laptop Memory AD4S32008G22-RGN”