Dell 24 inch 16:9 FHD 144Hz AMD FreeSync Gaming Monitor AMD FreeSync S2419HGF
In stock
1920 x 1080 1ms (GTG)
DCR 8,000,000:1 (1,000:1)
HDMI, DisplayPort, USB
Compare
SKU: JC-10112022-1556 Category:
Model
Brand Dell
Model S2419HGF
Cabinet Color Black
Bezel Design Standard Frame
Display
Screen Size 24
Glare Screen Anti-glare
LED Backlight Yes
Widescreen Yes
Maximum Resolution 1920 x 1080
Recommended Resolution 1920 x 1080
Refresh Rate 144 Hz
Viewing Angle 170Ä„ (H) / 160Ä„ (V)
Pixel Pitch 0.27675mm x 0.27675mm
Display Colors 16.7 Million
Brightness 350 cd/m2
Contrast Ratio DCR 8,000,000:1 (1,000:1)
Aspect Ratio 16:09
Response Time 1ms (GTG)
Panel TN
Display Type Full HD
Adaptive Sync Technology FreeSync (AMD Adaptive Sync)
Connectivity
Input Video Compatibility Digital
Connectors HDMI, DisplayPort, USB
HDMI 2 x HDMI 1.4
DisplayPort 1 x DisplayPort 1.2
USB 3.0 1 x USB 3.0 upstream, 2 x USB 3.0 downstream
Power
Power Supply 100 VAC to 240 VAC / 50 Hz or 60 Hz /- 3 Hz / 1.5 A (typical)
Power Consumption25W / 54W (typical/maximum)
<0.3W (standby/sleep mode) Convenience Stand Adjustments Height adjustment: up to 130mm Tilt: -5Ą / 21Ą Swivel: -45Ą / 45Ą Pivot: -90Ą / 90Ą 3D Glasses Included No Built-in TV Tuner No Built-in Webcam No VESA Compatibility ŰŇ Mountable 100 x 100mm Usage Consumer Dimensions & Weight Dimensions (H x W x D) 14.51 ŰŇ 19.63 x 22.24 x 6.97 w/ stand 13.26 x 22.24 x 1.97 w/o stand Weight 9.41 lbs. w/o stand Packaging Package Contents Monitor panel, Stand riser, Stand base, Power cable, 1x HDMI cable, 1x USB 3.0 (upstream) cable, Quick setup guide, Drivers and documentation media, Safety Information
Be the first to review “Dell 24 inch 16:9 FHD 144Hz AMD FreeSync Gaming Monitor AMD FreeSync S2419HGF”