LG 32MN58H 32 inch Full HD Monitor | IPS Panel | 8ms Response Time | 60Hz Refresh Rate
In stock
32-inch FHD (19201080) Display
60 Hz Refresh Rate
8ms Response Time
Built-in Speakers (2CH x 5W)
AMD Free-Sync Technology
Compare
SKU: JC-08112022-1669 Category:
Response Time 8 milliseconds
Refresh Rate 60 Hz
Resolution FHD 1920 x 1080
Backlight LED
Panel Type IPS Panel
OVERVIEW
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Size (Inch / cm)_32_ / 80cm
Panel Type_ Wide Viewing Angle
Color Gamut (CIE1931)_ 0.68
Color Bit_ 8bit
Color Depth (Number of Colors)_ 16.7M colors
Pixel pitch(mm)_ 0.36375(H)*0.36375(V)
Aspect Ratio_ 16:9
Resolution_ 19201080
Brightness (cd/m2, Typ.)_ 250
Brightness(cd/m2)_ 250 (Typ.), 200(Min.)
Contrast Ratio (Original)_ 1200:1(typ.)
Contrast Ratio (DFC)_ 5M:1
Response Time_Typ. (GTG)_ 8ms
Viewing Angle(CR=10)_ R/L 178 (Typ.), U/D178 (Typ.) (CR=10)
Surface Treatment(Glare/non Glare)_ Non Glare
JACK INPUT / OUTPUT_
Signal Input ( D-Sub)_ Yes
Signal Input(HDMI (Ver.)_ Yes (2EA)
Signal Input(USB (Ver.)_ Yes (USB2.0)
Signal Input[ Jack Location]_ Rear
Audio Input(PC Audio In)_ Yes
Audio Input[ Jack Location]_ Rear
Audio Output(Headphone Out)_ Yes
SPEAKER_
Type_ Internal
Audio Output_ 5W*2CH
POWER_
Input/Output(Type (w/ Watt)_ Adapter(48W)
Input/Output(Input)_ 100~240V
Consumption / Normal On (Typ.)_ 45W
Power Save/Sleep Mode(Max)_ 1W
DC Off(Max)_ 0.5W
FREQUENCY_
Analog/Digital(H-Frequency)_ 30kHz~83kHz
Analog/Digital(V-Frequency)_ 56Hz~75Hz
HDMI(H-Frequency)_ 30kHz~83kHz
HDMI(V-Frequency)_ 56Hz~75Hz
RESOLUTION_
PC(Analog)_ 19201080
PC(Digital)_ 19201080
Video(HDMI)_ 480p, 576p 720p, 1080i, 1080p
CONTROL KEY_
Key Number (Power Key Included)_ 1
Key Type_ Joystick (4 direction-center push)
LED Color(On mode)_ Off
LED Color(Power save mode)_ Off
LED Color (Standby)_ Red
Key Location_ Bottom (center)
SPECIAL FEATURE_
General Function(HDCP)_ Yes
General Function(Intelligent Auto)_ Yes
General Function(Remote Control)_ Yes
Special Function(Flicker Safe)_ Yes
Special Function(Reader Mode)_ Yes (Eye Comfort Mode)
Special Function(Divx HD player (USB Media Player)_ Yes(Video, Music, Picture)
Special Function(USB AutoRun)_ Yes
Special Function(Smart Energy Saving)_ Yes
Special Function(Motion Eye Care)_ Yes
Built-In Game(Special Function)_ Yes
Picture(Picture Mode)_ Vivid, Standard, Cinema, Sport, Game
Picture(Triple XD engine)_ Yes
Picture(ARC-PC)_ 16:9, 4:3
Sound(AVL (Auto Volume)_ Yes
Time / Clock(Auto / Manual Clock)_ Yes(Manual)
Time / Clock(On/ Off Time)_ Yes
Time / Clock(Sleep Timer)_ Yes
Time / Clock(Auto Off / Auto Sleep)_ Yes
STAND_
Base Detchable_ Detachable
Set with stand (WxDxH)_ 726.6204.8491.9 mm
Set without stand (WxDxH)_ 726.694.1435.9 mm
Box (WxDxH)_ 814x140x510 mm
Set with Stand_ 6.5kg
Set without Stand_ 6.0kg
Box_ 9.1kg
Wall Mount_ 200 x 100
Specification: LG 32MN58H 32 inch Full HD Monitor | IPS Panel | 8ms Response Time | 60Hz Refresh Rate
Brand_
LG
WARRANTY_
3 Years Warranty
Product Type_
Monitors
COLOR_
BLACK
MONITOR TYPE_
NORMAL
REFRESH RATE_
60Hz
RESOLUTION_
DISPLAY TYPE_
FHD
RESPONSE TIME_
5 ms
IDEAL FOR GAMING_
NO
SCREEN SIZE (IN INCHES)_
32
SYNC_
Free-sync
Be the first to review “LG 32MN58H 32 inch Full HD Monitor | IPS Panel | 8ms Response Time | 60Hz Refresh Rate”