Samsung LU32J590U 32 inch 4K UHD Monitor
In stock
32 inch UHD (3840 x 2160) 4K Display
60 Hz Refresh Rate
4 ms (GTG) Response Time
Flicker Free Technology
AMD FreeSync Technology
Compare
SKU: JC-08112022-1603 Category:
Movies, games, or pictures, everything comes to life on this 32 inch Samsung LU32J590U 4K UHD monitor. It boasts up to 8 million pixels which deliver pictures that are clear and realistic. You can adjust the monitorÛªs settings to Game Mode, to enhance your gaming experience. It also features multiple ports through which you can connect gaming consoles to it. The monitor even allows you to view two different input sources on a single screen, with no distortions to the original picture quality.
FEATURES:
Widescreen UHD:
With 4x the pixels of Full HD, the 31.5 inch UJ59 delivers more screen space and amazingly life-like UHD images. That means you can view documents and webpages with less scrolling, work more comfortably with multiple windows and toolbars, and enjoy photos, videos and games in stunning 4K quality.
A Billion Color Shades:
Seamless upscaling:
Widescreen 4K Gaming:
Discover 4K gaming in true widescreen on the 31.5 inch UJ59 monitor. With 8.3 million pixels supporting a wide range of colors and resolving every image with astonishing clarity, UHD gives you a wider view for a truly thrilling and immersive gaming experience.
Smoother Gameplay:
Game Mode:
Powerful multitasking:
Slim bezels:
TECHNICAL SPECIFICATIONS:
Display
Model Number: LU32J590U
Screen Size (Class): 32
Screen Size (Inch): 32_
Display Type: VA
Flat/Curved: Flat
Resolution: 3,840 x 2,160
Aspect Ratio: 16:9
Brightness: 270cd/m2
Brightness (Typical): 270cd/m2
Brightness (Min): 225cd/m2
Static Contrast Ratio: 3000:1(Typ),2000:1(Min)
Dynamic Contrast Ratio: Mega _ DCR
Viewing Angle (Horizontal/Vertical): 178/178|
Response Time: 4(GTG) ms
Color Support: 1.07B B
Power
Type (Internal/External): External Adaptor
Power Supply Type: AC 100~240V
Power Consumption (Max): 59
Power Consumption (Off Mode/Standby): _0.3 W
Power Consumption (Off Mode): _0.3
Max Stand By Power (DPMS): _0.3
Features
Wall-Mount (Size mm): 100.0 x 100.0
Mac Compatible: Yes
Windows Compatible: Yes
Windows Certification: Windows 10
Picture-In-Picture: Yes
Samsung MagicBright: Yes
Eco Saving Plus: Yes
Eye Saver Mode: Yes
Flicker Free: Yes
Game Mode: Yes
Image Size: Yes
Off Timer Plus: Yes
Picture by Picture (PBP): Yes
Refresh Rate: 60Hz
Dimensions (W x H x D)
Product Dimensions With Stand: 28.7_(W) x 21_(H) x 9.9_(D)
Product Dimensions Without Stand: 28.7_(W) x 16.8_(H) x 2.2_(D)
Shipping Dimensions: 31.2_(W) x 6.2_(H) x 19.3_(D)
Weight (lb.)
Product Weight With Stand: 16.9 lbs
Product Weight Without Stand: 12.1 lbs
Shipping Weight: 18.3 lbs
Accessories
HDMI Cable: Yes
Power Cable: Yes
Quick Setup Guide: Yes
Inputs
HDMI: 2
Display Port: 1
Headphones: Yes
Display Port Version: 1.2
HDMI Version: 2.01, 1.41
Design
Color: Dark Blue Gray
Tilt: -2.0(2.0) ~ 15.0(2.0)
Stand Type: Simple
Operation Conditions
Temperature: 50~104F
Humidity: 10~80% (non-condensing)
Key Features
4K UHD Display: Yes
Great for Remote Work: Yes
Specification: Samsung LU32J590U 32 inch 4K UHD Monitor
EAN, GTIN, UPC
WARRANTY
1 Year Warranty
Product Type
Monitors
Brand
Samsung
COLOR
DARK BLUE GRAY
SCREEN SIZE (IN INCHES)
32
REFRESH RATE
60Hz
RESPONSE TIME
4 ms
DISPLAY TYPE
4K UHD
RESOLUTION
SYNC
Free-sync
MONITOR TYPE
4K
IDEAL FOR GAMING
NO
Be the first to review “Samsung LU32J590U 32 inch 4K UHD Monitor”