Samsung Odyssey G3 LF24G35TFWCXXK Gaming Monitor 24 inch FHD Display | 1m Response Time | 144Hz Refresh Rate
In stock
24 inch FHD (19201080) Flat Display
144Hz Refresh Rate
1 ms Response Time
Flicker Free Technology
AMD FreeSync Technology
Compare
SKU: JC-08112022-1527 Category:
Panel Type VA Panel
Monitor Screen Size 24 inch
Screen Resolution Type FHD (1920 x 1080)
Screen Brightness 250 nits
Monitor Response Time 1 ms
Screen Refresh Rate 144 Hz
OVERVIEW
The Samsung Odyssey G3 LF24G35TFWCXXK gaming monitor is designed for serious gamers and is an excellent choice for any gamer looking for a display that has great color reproduction, contrast, and a wide range of adjustable settings. With a 24-inch display with FHD resolution and 144Hz refresh rate, this Samsung monitor provides a great gaming experience. Featuring a slim design, the Samsung Odyssey G3 LF24G35TFWCXXK gaming monitor is easy to use and is the perfect size for any desk. It has a flat-screen that provides an immersive experience.
The 144Hz refresh rate eliminates lag and motion blur for enjoyable gameplay with ultra-smooth action and lets you conquer every enemy even at increasing speeds. Calculate each step with a 1ms response time. As soon as you see them jump on the enemies and move forward with precise mouse movements. Your on-screen performance is as fast as your reflection.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
General Feature_
Eye Saver Mode_ Yes
Flicker-Free_ Yes
Game Mode_ Yes
Image Size_ Yes
Windows Certification_ Windows 10
FreeSync Premium_ Yes
Display_
Screen Size (Class)_ 24
Monitor Type_ Flat
Active Display Size (H x V)_ 527.04 mm x 296.46 mm
Aspect Ratio_ 16:9
Panel Type_ VA
Brightness (Typical)_ 250 cd/_
Brightness (Min)_ 200 cd/_
Contrast Ratio Static_ 3,000:1 (Typ.)
Dynamic Contrast Ratio_ Mega
Display Resolution_ 1,920 x 1,080
Response Time_ 1ms (MPRT)
Viewing Angle (H/V)_ 178/178
Color Support_ 16.7M (Max)
Refresh Rate_ 144Hz (Max)
Interface_
D-Sub_ 1 EA
DisplayPort_ 1 EA
Display Port Version_ 1.2
HDMI_ 1 EA
HDMI Version_ 2
Headphone_ Yes
Operation Conditions_
Temperature_ 10~40
Humidity_ 10~80%, Non-Condensing
Power_
Power Supply_ AC 100~240V
Power Consumption (Max)_ 35W
Power Consumption (DPMS)_ Less than 0.3 W
Power Consumption (Off Mode)_ Less than 0.3 W
Adaptor Type_ External
Design_
Color_ Black
Stand Type_ HAS PIVOT
HAS (Height Adjustable Stand)_ 130mm5mm
Tilt_ -5.0(2.0) ~20.0(2.0)
Swivel_ -30(2.0) ~ +30.0(2.0)
Pivot_ -90.0(2.0) ~ +90.0(2.0)
Wall Mount_ 100 x 100
Dimension_
Set Dimension with Stand (W x H x D)_ 541.9 mm x 494.0 mm x 265.7 mm
Set Dimension without Stand (W x H x D)_ 541.9 mm x 322.2 mm x 54.8 mm
Package Dimension (W x H x D)_ 611.0 mm x 406.0 mm x 200.0 mm
Weight_
Set Weight with Stand_ 4.5 kg
Set Weight without Stand_ 2.8 kg
Package Weight_ 6.0 kg
Accessory_
Power Cable Length_ 1.5 m
Display Cable_ Yes
Specification: Samsung Odyssey G3 LF24G35TFWCXXK Gaming Monitor 24 inch FHD Display | 1m Response Time | 144Hz Refresh Rate
WARRANTY_
3 Years Warranty
Brand_
Samsung
Product Type_
Monitors
COLOR_
BLACK
SCREEN SIZE (IN INCHES)_
24
REFRESH RATE_
144Hz
RESPONSE TIME_
1 ms
DISPLAY TYPE_
FHD
RESOLUTION_
SYNC_
Free-sync
MONITOR TYPE_
GAMING
IDEAL FOR GAMING_
YES
Be the first to review “Samsung Odyssey G3 LF24G35TFWCXXK Gaming Monitor 24 inch FHD Display | 1m Response Time | 144Hz Refresh Rate”