Samsung Odyssey G5 LC34G55TWWNXZA 34 inch WQHD Curved Gaming Monitor
34-inch VA Panel Monitor
3440 x 1440 WQHD Resolution
165Hz Refresh Rate
1 MP Response Time
1000R Screen Curvature
Monitor Screen Size 34 inch
Panel Type VA Panel
Screen Resolution 3440 x 1440 (WQHD)
Screen Brightness 250 nits
Monitor Response Time 1 MPRT
Screen Refresh Rate 165 Hz (max)
OVERVIEW
The UltraWide QHD display gives you a vast enclosed view of your game world, with true life-like detail. The 165Hz Refresh rate handles even the most thrilling scenes and super-quick visuals. And with the 1 MPRT response time, your on-screen performance is as swift as your own reflexes.
A 34 inch G5 LC34G55T Odyssey Gaming Monitor. This monitor is ideal for gaming and graphics-intensive work, with a high-resolution 3440 x 1440 VA panel. The monitorÛªs design features include a height-adjustable stand. The G5 LC34G55T Odyssey Gaming MonitorÛªs IPS panel provides accurate colors and high contrast, and the two-watt speakers deliver surprisingly powerful sound.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
DISPLAY_
Screen Size_ 34 inch
Flat / Curved_ Curved
Panel Type_ VA
Resolution_ 3440 x 1440
Screen Curvature_ 1000R
Response Time_ 1 (MPRT)
Refresh Rate_ Max 165Hz
Active Display Size (HxV) (mm)_ 797.22 x 333.72
Brightness (Typical)_ 250cd/m2
Brightness (Min)_ 200cd/m2
Aspect Ratio_ 0.88125
Contrast Ratio Static_ 2500:1(Typ.)
Dynamic Contrast Ratio_ Mega _ DCR
Viewing Angle (H/V)_ 178(H)/178(V)
Color Support_ Max 16.7M
Color Gamut (NTSC 1976)_ 0.72
HDR_ HDR10
GENERAL FEATURE_
Eye Saver Mode_ Yes
Flicker-Free_ Yes
Picture-By-Picture_ Yes
FreeSync Premium_ Yes
Off Timer Plus_ Yes
Screen Size Optimizer_ Yes
Black Equalizer_ Yes
Low Input Lag Mode_ Yes
Refresh Rate Optimizer_ Yes
Super Arena Gaming UX_ Yes
Windows Certification_ Windows 10
INTERFACE_
Headphone_ Yes
Display Port_ 1 EA
Display Port Version_ 1.4
HDMI_ 1 EA
HDMI Version_ 2
Wireless Display_ No
D-Sub_ No
DVI_ No
Dual-Link DVI_ No
Display Port Out_ No
Mini-Display Port_ No
Audio In_ No
USB Hub Down Ports_ No
USB-C_ No
AUDIO_
Speaker_ No
USB Sound Bar (Ready)_ No
OPERATING CONDITION_
Temperature_ 10~40
Humidity_ 10~80, non-condensing %
DESIGN_
Color_ Black
Stand Type_ SIMPLE
Tilt_ -2~ 18
Wall Mount_ 75 x 75
ECO_
Energy Efficiency Class_ 2
POWER_
Power Supply_ AC 100~240 V
Power Consumption (Max)_ 50 W
Power Consumption (DPMS)_ 0.5 W
Power Consumption (Off Mode)_ 0.3 W
Type_ External Adaptor
DIMENSION (W x H x D)_
Set Dimension with Stand_ 806.6 x 475.3 x 272.6 mm
Set Dimension without Stand_ 806.6 x 380.9 x 152.7 mm
Package Dimension_ 901.0 x 216.0 x 441.0 mm
WEIGHT_
Set Weight with Stand_ 5.6 kg
Set Weight without Stand_ 5.2 kg
Package Weight_ 7.9 kg
PACKAGE CONTAINS_
Power Cable Length_ 1.5 m
DP Cable_ Yes
Mini-Display Gender_ No
Specification: Samsung Odyssey G5 LC34G55TWWNXZA 34 inch WQHD Curved Gaming Monitor
EAN, GTIN, UPC_
Product Type_
Monitors
Brand_
Samsung
COLOR_
BLACK
SCREEN SIZE (IN INCHES)_
34
REFRESH RATE_
165Hz