Samsung Odyssey G7 LC32G75TQSWXXL 32 inch QLED Curved Gaming Monitor
In stock
32-inch curved QLED Display
2560 x 1440 WQHD Resolution
VESA Display HDR600
1ms (GTG) Response Time
1xHDMI, 2xDisplay Port, 2xUSB Port
Compare
SKU: JC-08112022-1425 Category:
Display 32-inch QLED Display
Panel Type VA Panel
Screen Curvature 1000R Curvature
Resolution 2560 x 1440 (WQHD)
Refresh Rate 240Hz (Max)
OVERVIEW
TECHNICAL SPECIFICATION
DISPLAY_
Screen Size (Class)_ 32
Display Type_ QLED
Panel Type_ VA Panel
Flat/Curved_ Curved
Curvature_ 1000R
Resolution_ 2560 x 1440 (WQHD)
Response Time_ 1ms(GtG)
Refresh Rate_ Max 240Hz
Frame Rate_ Max 240Hz
Aspect Ratio_ 16:9
Static Contrast Ratio_ 2500:1(Typ.)
Contrast Ratio Static_ 2500:1(Typ.)
Dynamic Contrast Ratio_ Mega _ DCR
Active Display Size (H x V)_ 697.344 x 392.256mm
Viewing Angle (Horizontal/Vertical)_ 178(H)/178(V)
Brightness (Min)_ 300cd/m2
Brightness (Typical)_ 350cd/m2
Peak Brightness (Typical)_ 600cd/m2
HDR_ VESA DisplayHDR 600
Color Support_ Max 1.07B
Color Gamut (DCI Coverage)_ Typ 95%, Min 88%
sRGB Coverage_ Typ 125
POWER_
Type (Internal/External)_ External Adaptor
Power Supply_ AC 100~240V
Power Supply Type_ AC 100~240V
Power Consumption (Max)_ 140
Power Consumption (Off Mode)_ _0.3 W
Max Stand By Power (DPMS)_ _0.5 W
Power Consumption (DPMS)_ _0.3 W
INTERFACE_
HDMI_ 1
HDMI Version_ 1.4
Display Port_ 2
Display Port Version_ 2.0
USB Ports_ 2
USB Hub Version_ 3
Headphones_ Yes
OPERATING CONDITION_
Temperature_ 10~40
Humidity_ 10~80,non-condensing %
CALIBRATION_
Factory Tuning_ YES
Factory Calibration Report_ Yes
Color Mode_ High-Brightness, Custom, FPS, RTS, RPG, sRGB, AOS, Cinema
SPECIAL FEATURES_
240Hz+_ Yes
HAS(Height Adjustable Stand)_ 120
Windows Certification_ Windows 10
Flicker-Free_ Yes
Eye Saver Mode_ Yes
Picture-In-Picture_ Yes
Picture by Picture (PBP)_ Yes
Picture-By-Picture_ Yes
USB Super Charging_ Yes
Off Timer Plus_ Yes
Screen Size Optimizer_ Yes
Black Equalizer_ Yes
Low Input Lag Mode_ Yes
Refresh Rate Optimizer_ Yes
Super Arena Gaming UX_ Yes
MECHANICAL SPECS_
Stand Type_ HAS PIVOT (MORE THAN 100MM)
Power Cable Length_ 1.5 m
Tilt_ -9 ~ +13
Swivel_ -15 ~ +15
Pivot_ -2 ~ +92
Wall Mount_ 100 x 100
ACCESSORIES_
DP Cable_ Yes
USB 3.0 Cable_ Yes
DIMENSION (W x H x D)_
Package Dimension_ 31.73 x 10.71 x 20.47
Set without Stand (inches)_ 27.96 x 17.29 x 7.37
Set with Stand (inches)_ 27.96 x 23.41 x 12.04
WEIGHT_
Package Weight_ 27.1 kg
Set Weight with Stand_ 18.1 kg
Set Weight without Stand_ 14.3 kg
Specification: Samsung Odyssey G7 LC32G75TQSWXXL 32 inch QLED Curved Gaming Monitor
EAN, GTIN, UPC_
Product Type_
Monitors
Brand_
Samsung
COLOR_
BLACK
SCREEN SIZE (IN INCHES)_
32
DISPLAY TYPE_
QLED
RESOLUTION_
REFRESH RATE_
240Hz
RESPONSE TIME_
1 ms
SYNC_
G-sync
MONITOR TYPE_
GAMING
IDEAL FOR GAMING_
YES
WARRANTY_
3 Years Warranty
Be the first to review “Samsung Odyssey G7 LC32G75TQSWXXL 32 inch QLED Curved Gaming Monitor”