Samsung Odyssey LS27AG304NWXXL | 27 inch VA Panel | Gaming Monitor
In stock
27 inches VA Panel
1920 x 1080 Resolution
144Hz Refresh Rate
1ms Response Time
3- Sided Borderless Display
Compare
SKU: JC-08112022-1388 Category:
Panel Size 27 inch
Panel Type VA Panel
Resolution 1,920 x 1,080
Refresh Rate Max 144Hz
Response Time 1ms(MPRT)
OVERVIEW
Enemies ready to conquer, lag, and blur. The Samsung Odyssey LS27AG304NWXXLÛªs fast refresh rate updates screen images more frequently every second, allowing for smooth gameplay that keeps up with even the fastest players. The 144Hz refresh rate eliminates lag and motion blur for great gameplay with ultra-smooth action.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
DISPLAY_
Screen Size (Class)_ 27 inch
Screen Size_ 68.9cm (27 inches)
Panel Type_ VA
Resolution_ 1,920 x 1,080
Response Time_ 1ms(MPRT)
Refresh Rate_ Max 144Hz
Flat / Curved_ Flat
Active Display Size (HxV) (mm)_ 597.89 mm x 336.312 mm
Aspect Ratio_ 16:9
Contrast Ratio Static_ 3,000:1(Typ.)
Dynamic Contrast Ratio_ Mega
Brightness (Min)_ 200 cd/_
Brightness (Typical)_ 250 cd/_
Viewing Angle (H/V)_ 178(H)/178(V)
Colour Support_ Max 16.7M
INTERFACE_
Display Port_ 1 EA
Display Port Version_ 1.2
HDMI_ 1 EA
HDMI Version_ 1.4
Headphone_ Yes
Wireless Display_ No
D-Sub_ No
DVI_ No
Dual Link DVI_ No
Display Port Out_ No
Display Port Out Version_ No
Mini-Display Port_ No
Audio In_ No
USB Hub_ No
USB Hub Version_ No
USB-C_ No
USB-C Charging Power_ No
AUDIO_
Speaker_ No
OPERATING CONDITIONS_
Temperature_ 10~40
Humidity_ 10~80, Non-Condensing
POWER_
Type_ External Adaptor
Power Supply_ AC 100~240V
Power Consumption (Max)_ 27W
DESIGN_
Stand Type_ HAS
HAS(Height Adjustable Stand)_ 120.0 5.0 mm
Tilt_ -5.0(2.0) ~ 20.0(2.0)
Swivel_ -15.0(2.0) ~ 15.0(2.0)
Pivot_ -2.0(2.0) ~ 92.0(2.0)
Wall Mount_ 100 x 100
GENERAL FEATURES_
Windows Certification_ Windows 10
FreeSync_ FreeSync Premium
Eco Saving Plus_ Yes
Eye Saver Mode_ Yes
Flicker Free_ Yes
Game Mode_ Yes
Black Equalizer_ Yes
Refresh Rate Optimizer_ Yes
DIMENSIONS_
Set Dimension with Stand (W x H x D)_ 618.2 x 520.5 x 234.1 mm
Set Dimension without Stand (W x H x D)_ 618.2 x 377.2 x 92.2 mm
Package Dimension (W x H x D)_ 704.0 x 218.0 x 464.0 mm
WEIGHT_
Set Weight with Stand_ 5.3 kg
Set Weight without Stand_ 3.8 kg
Package Weight_ 7.8 kg
ACCESSORIES_
Power Cable Length_ 1.5 m
HDMI Cable_ Yes
D-Sub Cable_ No
DVI Cable_ No
HDMI to DVI Cable_ No
DP Cable_ No
USB Type-C Cable_ No
Thunderbolt 3 Cable_ No
Mini-Display Gender_ No
Install CD_ No
Audio Cable_ No
USB 2.0 Cable_ No
USB 3.0 Cable_ No
Remote Controller_ No
Specification: Samsung Odyssey LS27AG304NWXXL | 27 inch VA Panel | Gaming Monitor
Product Type_
Monitors
Brand_
Samsung
COLOR_
BLACK
SCREEN SIZE (IN INCHES)_
27
DISPLAY TYPE_
FHD
RESOLUTION_
REFRESH RATE_
144Hz
RESPONSE TIME_
1 ms
SYNC_
Free-sync
MONITOR TYPE_
GAMING
IDEAL FOR GAMING_
YES
WARRANTY_
3 Years Warranty
Be the first to review “Samsung Odyssey LS27AG304NWXXL | 27 inch VA Panel | Gaming Monitor”