Samsung LC27R500 27 inch FHD Curved Monitor with Speaker
In stock
27 inch FHD (19201080) Curved Display
60 Hz Refresh Rate
4 ms (GTG) Response Time
Flicker Free Technology
AMD FreeSync Technology
Compare
SKU: JC-08112022-1531 Category:
Screen 27inch
Panel Type VA Panel
Resolution 1920 x 1080
Refresh Rate 60Hz
Interface HDMI 2 EA, 2 x USB Hub
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Display
Screen Size (Inch)_27 inch
Screen Size (cm)_0.4
Screen Size (Class)_27
Flat / Curved_Curved
Active Display Size (HxV) (mm)_596.736mm x 335.664mm
Screen Curvature_1800R
Aspect Ratio_16.9
Panel Type_VA
Brightness (Typical)_250cd/m2
Peak Brightness (Typical)_300cd/_
Brightness (Min)_220cd/m2
Contrast Ratio Static_3,000:1(Typ.)
Dynamic Contrast Ratio_Mega
Resolution_1920X1080
Response Time_4(GTG) ms
Viewing Angle (H/V)_178(H)/178(V)
Color Support_16.7M
Color Gamut (NTSC 1976)_0.72
Refresh Rate_60Hz
General Feature
Samsung MagicBright_Yes
Eco Saving Plus_Yes
Eye Saver Mode_Yes
Flicker Free_Yes
Game Mode_Yes
Image Size_Yes
AMD FreeSync_Yes
Windows Certification_Windows 10
Interface
HDMI_1 EA
HDMI Version_1.4
D-Sub_1 EA
Headphone_Yes
Wireless Display_No
DVI_No
Dual Link DVI_No
Display Port_No
Display Port Version_No
Display Port Out_No
Display Port Out Version_No
Mini-Display Port_No
USB Ports_No
USB Hub Version_No
USB-C_No
USB-C Charging Power_No
Audio
Speaker_No
USB Sound Bar (Ready)_No
Operation Conditions
Temperature_10~40
Humidity_10~80,non-condensing %
Design
Front Color_Dark Blue Gray
Stand Type_Simple
Wall Mount_75 x 75
Power
Power Supply_AC 100~240V
Power Consumption (Max)_35 W
Power Consumption (Typ)_34.0 W
Power Consumption (DPMS)_Less than 0.3 W
Power Consumption (Off Mode)_Less than 0.3 W
Power Consumption (Yearly)_50 kWh/year
Type_External Adaptor
Accessory
Power Cable Length_1.5 m
HDMI Cable_Yes
Mini-Display Gender_No
Install CD_Yes
Quick Setup Guide_Yes
Dimension
Set Dimension with Stand (WxHxD)_614.2 x 466.2 x 251.2 mm
Set Dimension without Stand (WxHxD)_614.2 x 362.8 x 94.4 mm
Package Dimension (WxHxD)_710.0 x 177.0 x 460.0 mm
Weight
Set Weight with Stand_4.3 kg
Set Weight without Stand_3.5 kg
Package Weight_6.5 kg
Specification: Samsung LC27R500 27 inch FHD Curved Monitor with Speaker
WARRANTY
3 Years Warranty
Brand
Samsung
Product Type
Monitors
COLOR
DARK BLUE GRAY
SCREEN SIZE (IN INCHES)
27
REFRESH RATE
60Hz
RESPONSE TIME
4 ms
DISPLAY TYPE
FHD
RESOLUTION
SYNC
Free-sync
MONITOR TYPE
NORMAL
IDEAL FOR GAMING
NO
Be the first to review “Samsung LC27R500 27 inch FHD Curved Monitor with Speaker”