Samsung LS32AM501NWXXL 32 inch Smart Monitor | VA Panel Monitor with 1920 x 1080 Resolution and HDR10
In stock
32 inch VA Panel Smart Monitor
1920 x 1080 Resolution
8 ms GTG Response Time
60Hz Refresh Rate (max)
HDMI 2 EA, 2x USB Hub
Compare
SKU: JC-08112022-1424 Category:
Display 32-inch Flat Display
Panel type VA Panel
Resolution 1920 x 1080
Response Time 8ms (GTG)
High Dynamic Range HDR10
OVERVIEW
The Samsung LS32AM501NWXXL Smart Monitor is designed to fit any desk and home or office. The monitor is perfect for work or play, for any kind of look, and for every side of life. The monitor is also a great option for a smart TV monitor and comes with remote control. It has a high resolution of 1920 x 1080 and a 60Hz refresh rate with an 8 (GTG) ms response time.
The monitor has a 32 inch VA Panel Display equipped with a High Dynamic Ratio(HDR) 10 and is a complement to any space. The monitor has a super slim depth and 2.5mm metal stand and a 3-sided borderless design that seamlessly blends into any setup, along with minimizing desk footprint and maximizing workspace for creativity and comfort. Moreover, it has a borderless, clean white design that also provides a sleek and understated style to improve any interior setting.
TECHNICAL SPECIFICATION
DISPLAY_
Screen Size (Class)_ 32 inch
Flat / Curved_ Flat
Panel type_ VA Panel
Resolution_ 1920 x 1080
Active Display Size (HxV)_ 698.4 x 392.85mm
Response Time_ 8 (GTG) ms
Refresh Rate_ 60Hz (max)
Viewing Angle (H/V)_ 178(H)/178(V)
Color Support_ Max 16.7M
HDR(High Dynamic Range)_ HDR10
Brightness (Min)_ 200 cd/m2
Brightness (Typical)_ 250 cd/m2
Aspect Ratio_ 16:9
Contrast Ratio Static_ 3000:1 (Typ.)
INTERFACE_
HDMI_ 2 EA
HDMI Version_ 2.0
USB Hub_ 2
USB-C_ No
USB-C Charging Power_ No
Wireless LAN Built-in_ Yes (WiFi5)
Bluetooth_ Yes (BT4.2)
D-Sub_ No
DVI_ No
Dual-Link DVI_ No
Thunderbolt 3 Charging Power (Port 1)_ No
Thunderbolt 3 Charging Power (Port 2)_ No
Wireless Display_ No
Display Port_ No
Display Port Version_ No
Display Port Out_ No
Display Port Out Version_ No
Mini-Display Port_ No
Audio In_ No
Headphone_ No
AUDIO_
Speaker_ Yes
POWER_
Power Supply_ AC 100~240V
Power Consumption (Max)_ 60w
Type_ Internal Adaptor
DESIGN_
Stand Type_ SIMPLE
Tilt_ -2.0(2.0)~+22.0(2.0)
Wall Mount_ 100 x 100
GENERAL FEATURE_
Flicker-Free_ Yes
Eye Saver Mode_ Yes
HDMI-CEC_ Yes
Game Mode_ Yes
Ultrawide Game View_ Yes
Adaptive Picture_ Yes
Auto Source Switch+_ Yes
Windows Certification_ Windows 10
SMART SERVICES_
Operating System_ Tizen
Remote Access_ Yes
Sound Mirroring_ Yes
ConnectShare (USB 2.0)_ Yes
SmartThings App Support_ Yes
Mobile to Screen Mirroring, DLNA_ Yes
Tap View_ Yes
TV Plus_ Yes (1N Only)
Universal Guide_ Yes (1N Only)
DIMENSION_
Set Dimension with Stand (W x H x D)_ 716.1 x 517.0 x 193.5 mm
Set Dimension without Stand (W x H x D)_ 716.1 x 424.5 x 41.8 mm
Package Dimension (W x H x D)_ 842.0 x 133.0 x 487.0 mm
WEIGHT_
Set Weight (with Stand)_ 6.2 kg
Set Weight (without Stand)_ 5.0 kg
Package Weight_ 7.9 kg
ACCESSORY_
Power Cable Length_ 1.5m
Remote Controller_ Yes
HDMI Cable_ Yes
Mini-Display Gender_ No
Specification: Samsung LS32AM501NWXXL 32 inch Smart Monitor | VA Panel Monitor with 1920 x 1080 Resolution and HDR10
EAN, GTIN, UPC_
Product Type_
Monitors
Brand_
Samsung
COLOR_
WHITE
SCREEN SIZE (IN INCHES)_
32
DISPLAY TYPE_
FHD
RESOLUTION_
REFRESH RATE_
60Hz
RESPONSE TIME_
8 ms
SYNC_
NONE
MONITOR TYPE_
NORMAL
IDEAL FOR GAMING_
NO
WARRANTY_
3 Years Warranty
Be the first to review “Samsung LS32AM501NWXXL 32 inch Smart Monitor | VA Panel Monitor with 1920 x 1080 Resolution and HDR10”