Samsung LC27RG50FQWXXL 27-inch FHD Curved Gaming Monitor
In stock
27-inch Curved Gaming Monitor
240Hz Refresh Rate
4 ms Response Time
Flicker-Free Technology
Nvidia G-Sync Technology
Compare
SKU: JC-08112022-1477 Category:
Panel 27 inch VA Panel (Curved Display)
Resolution 1920 x 1080 (Full HD)
Screen Curvature 1500R
Refresh Rate 240 Hz
Response Time 4 ms GTG
OVERVIEW
The Samsung LC27RG50FQWXXL Monitor features a full HD resolution of 1920 x 1080p, and with a 240Hz refresh rate, it is the ultimate gaming monitor. The LC27RG50FQWXXL also features a contrast ratio of 3000:1, a brightness of 250cd/m2, and a response time of 4ms. With all these features, this monitor is perfect for any gamer who wants to take their game to the next level.
The lightning-fast 240Hz Refresh rate eliminates the tag and also lets you react in real-time. And you also get fully immersed in every game with a 1500R curved screen (deeply rounded). Win more, as the sharp focus on the screen, brings intense concentration.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
DISPLAY_
Screen Size_ 27 inch (68.6cm)
Flat / Curved_ Curved
Active Display Size (HxV) (mm)_ 597.888(H) x 336.312(V)
Screen Curvature_ 1500R
Aspect Ratio_ 16:9
Panel Type_ VA
Brightness (Typical)_ 300cd/m2
Peak Brightness (Typical)_ 300cd/m2
Brightness (Min)_ 250cd/m2
Contrast Ratio Static_ 3000:1(Typ)
Dynamic Contrast Ratio_ Mega DCR
Resolution_ 1,920 x 1,080
Response Time_ 4ms (GTG)
Viewing Angle (H/V)_ 178(H)/178(V)
Colour Support_ 16.7M
Color Gamut (NTSC 1976)_ 0.72
Refresh Rate_ 240Hz
GENERAL FEATURE_
Eye Saver Mode_ Yes
Flicker Free_ Yes
Easy Setting Box_ Yes
Off Timer Plus_ Yes
Screen Size Optimizer_ Yes
Black Equalizer_ Yes
Low Input Lag Mode_ Yes
Refresh Rate Optimizor_ Yes
Super Arena Gaming UX_ Yes
G-Sync_ G-Sync Compatible
Windows Certification_ Windows 10
INTERFACE_
Display Port_ 1 EA
Display Port Version_ 1.2
HDMI_ 2 EA
HDMI Version_ 2
Headphone_ Yes
OPERATING CONDITIONS_
Temperature_ 10~40_C
Humidity_ 10~80,non-condensing
CALIBRATION_
Color Mode_ Custom/FPS/RTS/RPG/AOS/Cinema/DCR
POWER_
Power Supply_ AC 100~240V
Power Consumption (Max)_ 48 W
Power Consumption (DPMS)_ 0.5 W
Power Consumption (Off Mode)_ 0.3 W
Type_ External Adaptor
DESIGN_
Color_ DARK BLUE GRAY
Stand Type_ SIMPLE
Tilt_ -2.0(2.0) ~ 15.0(2.0)
Wall Mount_ 75 x 75
DIMENSION_
Set Dimension with Stand (WxHxD)_ 616.6 x 472.3 x 250.5 mm
Set Dimension without Stand (WxHxD)_ 616.6 x 366.2 x 61.0 mm
Package Dimension (WxHxD)_ 703.0 x 210.0 x 453.0 mm
WEIGHT_
Set Weight with Stand_ 4.6 kg
Set Weight without Stand_ 3.8 kg
Package Weight_ 6.6 kg
Specification: Samsung LC27RG50FQWXXL 27-inch FHD Curved Gaming Monitor
EAN, GTIN, UPC_
Product Type_
Monitors
Brand_
Samsung
COLOR_
DARK BLUE GRAY
SCREEN SIZE (IN INCHES)_
27
DISPLAY TYPE_
FHD
RESOLUTION_
REFRESH RATE_
240Hz