Samsung LF24T352FHWXXL 24 inch 75Hz FHD Gaming Monitor
In stock
24-inch FHD (19201080) Display
75 Hz Refresh Rate
5 ms (GTG) Response Time
Flicker-Free Technology
AMD FreeSync Technology
Compare
SKU: JC-08112022-1533 Category:
Panel 24-inch Flat IPS Panel
Resolution 1920 x 1080 (FHD)
Response Time 5ms (GTG)
Refresh Rate Max 75Hz
Connectivity D-sub, HDMI(version 1.4)
OVERVIEW
You can watch movies and play games without any interruption. Even sharp scenes look smooth and effortless. Now, the picture looks flawless. The 75Hz refresh rate provides a more fluid view. Whether youÛªre catching up on your favorite TV drama, watching a video, or playing a game, your entertainment has no lag or ghosting effects. Ideal game settings give you an instant edge.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
DISPLAY
Screen Size (Class)_24
Flat / Curved_Flat
Active Display Size (HxV) (mm)_527.04 296.46 mm
Aspect Ratio_16:09
Panel Type_IPS
Brightness (Typical)_250 cd/_
Brightness (Min)_200 cd/_
Contrast Ratio Static_1000:1(Typical)
Dynamic Contrast Ratio_Mega
Resolution_1,920 x 1,080
Response Time_5 (GTG_
Viewing Angle (H/V)_178/178
Color Support_Max 16.7M
Color Gamut (NTSC 1976)_72% (CIE 1931)
Refresh Rate_Max 75Hz
GENERAL FEATURE
Eco Saving Plus_Yes
Eye Saver Mode_Yes
Flicker-Free_Yes
Game Mode_Yes
Image Size_Yes
Windows Certification_Windows 10
FreeSync_Yes
Off Timer Plus_Yes
INTERFACE
D-Sub_1 EA
HDMI_1 EA
HDMI Version_1.4
Wireless Display_No
DVI_No
Dual-Link DVI_No
Display Port_No
Display Port Version_No
Display Port Out_No
Display Port Out Version_No
Mini-Display Port_No
Audio In_No
Headphone_No
USB Ports_No
USB Hub Version_No
USB-C_No
USB-C Charging Power_No
AUDIO
Speaker_No
USB Sound Bar (Ready)_No
OPERATING CONDITION
Temperature_10~ 40
Humidity_10% ~ 80%, non-condensing
DESIGN
Color_Dark Blue Gray
Stand Type_Simple
Tilt_-2 ~ 20
Wall Mount_100 x 100
ECO
Recycled Plastic_No
POWER
Power Supply_AC 100~240V
Power Consumption (DPMS)_0.5W
Power Consumption (Off Mode)_0.3W
Type_External Adaptor
DIMENSION (W x H x D)
Set Dimension with Stand_539.2 x 425.3 x 232.0 mm
Set Dimension without Stand_539.2 x 322.8 x 39.4 mm
Package Dimension_675 x 125 x 387 mm
WEIGHT
Set Weight with Stand_2.7 kg
Set Weight without Stand_2.4 kg
Package Weight_4.0 kg
ACCESSORY
Power Cable Length_1.5 m
HDMI Cable_Yes
Mini-Display Gender_No
Specification: Samsung LF24T352FHWXXL 24 inch 75Hz FHD Gaming Monitor
EAN, GTIN, UPC
WARRANTY
3 Years Warranty
Product Type
Monitors
Brand
Samsung
COLOR
DARK BLUE GRAY
SCREEN SIZE (IN INCHES)
24
DISPLAY TYPE
FHD
RESOLUTION
REFRESH RATE
75Hz
RESPONSE TIME
5 ms
SYNC
Free-sync
MONITOR TYPE
GAMING
IDEAL FOR GAMING
YES
Be the first to review “Samsung LF24T352FHWXXL 24 inch 75Hz FHD Gaming Monitor”