Samsung LF24T400 24 inch FHD Professional Monitor
In stock
Panel Type: IPS Display
Screen Resolution Type: Full HD
HDMI
Brightness: 200 Nits
Anti Glare Screen
Compare
SKU: JC-08112022-1532 Category:
Display 60.96 cm (24 inch) IPS Display
Panel type IPS Panel
Resolution 1,920 x 1,080 pixels
Response Time 4ms
High Dynamic Range 70%
OVERVIEW
The Samsung LF24T400 is a 24-inch LED TV with a full HD 19201080 resolution. The TV features a standard 120Hz refresh rate and has a 16:9 aspect ratio. The TV also features two HDMI ports, two USB ports, and one component input. The TV is Energy Star qualified and has an Energy Star qualified rating of 10. This display is designed for comfortable usage. With AMD Free-Sync Technology enjoy videos smoothly. The IPS panel preserves shade vividness and readability throughout each and every inch of the screen. Work effortlessly on the productivity-boosting large show and see the correct tones and colors from 178? All around. Swivel it, tilt it, and pivot it. Adjustability elements make your workspace extra versatile. Bring greater fashion to your workplace with the sleek, easy graph VESA compatibility makes setup easy. AMD Free Sync performs movies except for display tearing. Maximize your productiveness and take care of everyday duties without problems on the T40F. Advanced eye relief science helps to decrease eye stress for heightened concentration. Flicker-Free science always helps to do away with tiring and hectic display flicker, whilst Eye Saver Mode minimizes blue mild emissions.
TECHNICAL SPECIFICATION
General
Model Name_LF24T400 Full HD LED Backlit IPS Panel
Color_Black
Display_60.96 cm (24 inches) IPS Display
Backlight_LED Backlit Backlight
Panel Type_IPS Panel
Screen Resolution Type_Full HD
Sales Package_Monitor, POWER CORD, HDMI CABLE, INSTALLATION CD, WARRANTY CARD, USER MANUAL
Screen Form Factor_Flat
Display Features
HD Standard_1080P
Number of Colors_17 m Colors
Aspect Ratio_16:9
Contrast Ratio_1000:1
Horizontal Viewing Angle_178(2D)
Vertical Viewing Angle_178(2D)
Response Time_4 ms
Brightness_200 nits (2D)
Color Gamut_0.72
Power Features
Power Requirement_AC 100~240V
Power Consumption_24 W (Operational), 0.3 W (Standby)
Connectivity
Operating Temperature_40 10C
Non-Operating Temperature_80 10C
Storage Temperature_40 10C
Operating Humidity Range_79 10 %
Audio
Speaker_No
USB Sound Bar (Ready)_No
Power
Power Supply_AC 100~240V
Power Consumption (Max)_25 W
Power Consumption (DPMS)_Less than 0.3 W
Power Consumption (Off Mode)_Less than 0.3 W
Accessory
D-Sub Cable_No
HDMI Cable_Yes
Mini-Display Gender_No
Type
Weight_4.0 kg
Set Weight with Stand_2.5 kg
Set Weight without Stand_5.5 kg
Package Weight_External Adaptor
Specification: Samsung LF24T400 24 inch FHD Professional Monitor
WARRANTY
3 Years Warranty
Brand
Samsung
Product Type
Monitors
COLOR
BLACK
SCREEN SIZE (IN INCHES)
24
REFRESH RATE
60Hz
RESPONSE TIME
4 ms
DISPLAY TYPE
FHD
RESOLUTION
SYNC
Free-sync
MONITOR TYPE
NORMAL
IDEAL FOR GAMING
NO
Be the first to review “Samsung LF24T400 24 inch FHD Professional Monitor”