Samsung LS24A310NHWXXL 24 inch FHD LED Monitor
24 inch FHD (19201080) Display
60 Hz Refresh Rate
9 ms (GTG) Response Time
Flicker-Free Technology
178All-Around Wider Viewing Angle
Panel 24-inch Flat VA Panel
Resolution 1920 x 1080 (FHD)
Response Time 9ms (GTG)
Refresh Rate Max 60Hz
Connectivity D-sub, HDMI(version 1.4)
OVERVIEW
The Monitor has a 24 inch Flat VA Panel with a 1920 x 1080 Full HD Resolution along with a faster 9 ms GTG Response Time and a maximum Refresh Rate of 60Hz.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
DISPLAY
Screen Size (Inch)_24 inch
Flat / Curved_Flat
Panel Type_VA
Resolution_1920 x 1080
Response Time_9 (GTG) ms
Refresh Rate_Max 60Hz
Active Display Size (H x V) (mm)_527.04mm x 296.46mm
Aspect Ratio_16:9
Brightness (Min)_180cd/m2
Brightness (Typical)_200cd/m2
Contrast Ratio Static_3000:1 (Typ.)
Dynamic Contrast Ratio_Mega
Viewing Angle (H/V)_178/178
Color Support_Max 16.7M
Color Gamut (NTSC 1976)_0.72
INTERFACE
D-Sub_1EA
HDMI_1EA
HDMI Version_1.4
Wireless Display_No
DVI_No
Dual-Link DVI_No
Display Port_No
Display Port Version_No
Display Port Out_No
Display Port Out Version_No
Mini-Display Port_No
USB Ports_No
USB Hub Version_No
USB-C_No
USB-C Charging Power_No
POWER
Power Supply_AC 100~240V
Power Consumption (Max)_25W
Power Consumption (DPMS)_Less than 0.3W
Power Consumption (Off Mode)_Less than 0.3W
Type_External Adaptor
AUDIO
Audio In_No
Headphone_No
Speaker_No
USB Sound Bar (Ready)_No
GENERAL FEATURE
Eye Saver Mode_Yes
Flicker-Free_Yes
Image Size_Yes
Windows Certification_Windows 10
Stand Type_Simple
Tilt_-5.0(2.0) ~ 15.0(2.0)
Wall Mount_100.0 x 100.0
OPERATING CONDITION
Temperature_10~40
Humidity_10~80, Non-Condensing%
DIMENSION
Set Dimension with Stand (WxHxD)_565.3 x 430.0 x 180.8 mm
Set Dimension without Stand (WxHxD)_565.3 x 335.0 x 53.7 mm
Package Dimension (WxHxD)_627.0 x 397.0 x 128.0 mm
WEIGHT
Set Weight with Stand_2.8 kg
Set Weight without Stand_2.4 kg
Package Weight_4.2 kg
PACKAGE CONTAINS
Power Cable Length_1.5 m
HDMI Cable_Yes
Mini-Display Gender_No
Specification: Samsung LS24A310NHWXXL 24 inch FHD LED Monitor
EAN, GTIN, UPC
WARRANTY
3 Years Warranty
Product Type
Monitors
Brand
Samsung
COLOR
BLACK
SCREEN SIZE (IN INCHES)
24
DISPLAY TYPE
FHD
RESOLUTION
REFRESH RATE
60Hz