Samsung LS24R350FHWXXL 24 Inch FHD Monitor
In stock
24-inch FHD (19201080) Display
75 Hz Refresh Rate
5 ms (GTG) Response Time
Flicker-Free Technology
AMD FreeSync Technology
Compare
SKU: JC-08112022-1488 Category:
Panel 24-inch Flat IPS Panel
Resolution 1920 x 1080 (FHD)
Response Time 5ms (GTG)
Refresh Rate Max 75Hz
Connectivity D-sub, HDMI(version 1.4)
OVERVIEW
Watch movies and play games without any interruption. Even the fast action sequences look clear and smooth. Ideal game settings give you an instant edge. Get optimal color settings and image contrast to see scenes more clearly and hide enemies in the dark. The game mode feature adjusts any game to fill your screen with every detail. Now, all the action looks flawless. The 75Hz refresh rate gives a more fluid picture.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
DISPLAY_
Screen Size (inch)_ 24 inch
Screen Size (cm)_ 60.4
Screen Size (Class)_ 24
Flat / Curved_ Flat
Active Display Size (HxV) (mm)_ 527.04 x 296.46mm
Aspect Ratio_ 16:9
Panel Type_ IPS
Brightness (Typical)_ 250cd/m2
Brightness (Min)_ 200cd/m2
Contrast Ratio Static_ 1000:1(Typical)
Dynamic Contrast Ratio_ Mega
Resolution_ 1920 x 1080
Response Time_ 5ms (GTG)
Viewing Angle (H/V)_ 178/178
Color Support_ 16.7M
Color Gamut (NTSC 1976)_ 0.72
Refresh Rate_ 75Hz
GENERAL FEATURES_
Samsung MagicBright_ Yes
Eco Saving Plus_ Yes
Eye Saver Mode_ Yes
Game Mode_ Yes
Image Size_ Yes
Quantum Dot Color_ N/A
INTERFACE_
D-Sub_ 1 EA
HDMI_ 1 EA
HDMI Version_ 1.4
Wireless Display_ No
DVI_ No
Dual Link DVI_ No
Display Port_ No
Display Port Version_ No
Display Port Out Version_ No
Mini-Display Port_ No
Audio In_ No
Headphone_ No
USB Ports_ No
USB Hub Version_ No
USB-C_ No
USB-C Charging Power_ No
AUDIO_
Speaker_ No
USB Sound Bar (Ready)_ No
OPERATION CONDITIONS_
Temperature_ 10~40
Humidity_ 10~80%, Non-Condensing
DESIGN_
Color_ DARK BLUE-GRAY
Stand Type_ SIMPLE
Tilt_ -2_(2_)~22_(2_)
Wall Mount_ 75 x 75
POWER_
Power Supply AC_ 100~240V
Power Consumption (Max)_ 25 W
Power Consumption (DPMS)_ Less than 0.3 W
Power Consumption (Off Mode)_ Less than 0.3 W
Type_ External Adaptor
DIMENSIONS_
Set Dimension with Stand (Wx H x D)_ 539.7 x 425.4 x 236.4 mm
Set Dimension without Stand (W x H x D)_ 539.7 x 321.3 x 49.9 mm
Package Dimension (W x H x D)_ 610.0 x 150.0 x 390.0 mm
WEIGHT_
Set Weight with Stand_ 3.4 kg
Set Weight without Stand_ 2.8 kg
Package Weight_ 4.8 kg
ACCESSORY_
Power Cable Length_ 1.5 m
HDMI Cable_ Yes
Mini-Display Gender_ No
Specification: Samsung LS24R350FHWXXL 24 Inch FHD Monitor
EAN, GTIN, UPC_
Product Type_
Monitors
Brand_
Samsung
COLOR_
DARK BLUE GRAY
SCREEN SIZE (IN INCHES)_
24
DISPLAY TYPE_
FHD
RESOLUTION_
REFRESH RATE_
75Hz