Samsung LU28E590 28 inch 4K UHD Monitor
In stock
28 inch UHD (3840 x 2160) 4K Display
60 Hz Refresh Rate
1 ms (GTG) Response Time
Flicker Free Technology
AMD FreeSync Technology
Compare
SKU: JC-08112022-1530 Category:
FEATURES:
Discover Realistic UHD Picture Quality:
AMD FreeSync with 1ms Response:
Experience More than 1 Billion Colors:
Easy Multitasking with PIP 2.0:
Connectivity for UHD-compatible devices:
You can connect multiple Ultra HD devices, like PCs and gaming consoles, to the UE590. There are two HDMI inputs as well as one Display Port input on the back panel. Enjoy upgraded HDMI support with an upgraded HDMI (v2.0) that supports UHD resolutions at a 60Hz refresh rate, so 4K content plays smoothly without delay
Sophisticated, Sleek Design:
Eye Saver Mode:
TECHNICAL SPECIFICATIONS:
General
Model Name: LU28E590
Color: Black, Metallic Silver
Display: 71.12 cm (28 inch) LED Backlit Display
Panel Type: TN Panel
Resolution: 3840 x 2160 pixels
3D: No
Screen Resolution Type: Full HD
Screen Form Factor: Flat
Display Features
Number of Colors: 1 B Colors
Maximum Refresh Rate: 60 Hz (Analog)
Aspect Ratio: 16:09
Contrast Ratio: 1000:01:00, 5000000:1 (Dynamic)
Horizontal Viewing Angle: 170(2D)
Vertical Viewing Angle: 160(2D)
Response Time: 1 ms
Brightness: 370 nits (2D)
Pixel Pitch: 0.16 mm
Other Display Features: Picture-in-picture, MagicBright, Contrast Ratio Static Minimum: 700:1, Refresh Rate: 60 Hz, Brightness Minimum: 310 nits, Flicker Free, Eye Saver Mode, MagicAngle, Picture-by-picture, Active Display Size (H x V): 620.93 x 341.28 mm
Audio Features
Headphone Jack: Yes
Power Features
Power Requirement: AC 100 240 V
Power Consumption: 29.6 W (Operational), 0.3 W (Standby)
Other Power Features: Power Consumption (DPMS): 0.3 W (Typical), 0.45 W (Maximum), Adaptor Type: External Adaptor, Eco Saving Plus
Connectivity
HDMI: Yes, 2
DVI: No
Display Port: Yes
Audio In: No
Other Connectivity Features: Headphone: 1, Display Port: 1
Operating Requirements
Operating Temperature: 10 40C
Operating Humidity Range: 10 80 %
Mounting Features
Stand: Simple
Stand Tilt: -2Degree to 15Degree
Wall Mounting: 75 x 75 mm
Additional Features
System Requirements: Windows, Mac
Other Features: Package Dimension (W x H x D): 740 x 141 x 461 mm, PVC Free, Game Mode, Package Weight: 7.21 kg, Easy Setting Box, Windows Certification: Windows 8.1, Energy/Environment Mark: Energystar 6.0, Image Size
Dimensions & Weight
With Stand (WxHxD): 660.9 mm x 468.5 mm x 187.1 mm
With Stand (Weight): 5.28 kg
Without Stand (WxHxD): 660.9 mm x 381.3 mm x 73.5 mm
Without Stand (Weight ): 4.71 kg
Specification: Samsung LU28E590 28 inch 4K UHD Monitor
Product Type
Monitors
EAN, GTIN, UPC
Brand
Samsung
COLOR
BLACK
SCREEN SIZE (IN INCHES)
28
REFRESH RATE
60Hz
RESPONSE TIME
1 ms
DISPLAY TYPE
4K UHD
RESOLUTION
SYNC
Free-sync
MONITOR TYPE
4K
IDEAL FOR GAMING
NO
WARRANTY
1 Year Warranty
Be the first to review “Samsung LU28E590 28 inch 4K UHD Monitor”