Samsung LC24FG73FQWXXL 24 inch Curved Gaming Monitor
In stock
Brand
Samsung
Product Type
Monitors
EAN, GTIN, UPC
COLOR
BLACK
MONITOR TYPE
GAMING
REFRESH RATE
144Hz
RESOLUTION
DISPLAY TYPE
FHD
RESPONSE TIME
1 ms
SCREEN SIZE (IN INCHES)
24
SYNC
Free-sync
IDEAL FOR GAMING
YES
WARRANTY
3 Years Warranty
Compare
SKU: JC-08112022-1625 Category:
Samsung LC24FG73FQWXXL 24 inch Curved Monitor with AMD FreeSync, 144Hz Refresh Rate, 1ms Response Time, FHD VA Panel
FEATURES :
Curved and super-fast (1ms response time)
Uninterrupted, flaw-free gaming (Refresh rate 144Hz)
The rapid 144Hz screen refresh rate minimizes image lag and motion blur for smooth gaming, while user-friendly 60Hz/120Hz settings let you optimize monitor performance, on-screen display, without having to it each time in the display setting menu.
Redefine your gaming experience (Quantum dot color vibrations)
Optimized for any game genre (Multiple Game Modes)
Get the real gaming vibes (OSD dashboard)
Precise, firm positioning (Height-adjustable)
Curved to pull you in (1800R curved screen)
Black and white, now in starker contrast (3000:1 contrast ratio)
Smoother gameplay (AMD Freesync)
TECHNICAL INFORMATION :
Display
Screen Size (cm): 23.5̢_
Resolution: 1920ĉ1080
Response Time: 1ms
Aspect Ratio: 16:09
Viewing Angle: 178(H)/178(V)
Panel Type: VA
Color Support: 16.7M
Nano Crystal: Quantum Dot
Color Gamut (NTSC 1976): Typ 88%
Brightness (Typical): 350cd/m2
Peak Brightness(Typ.): 350cd/m2
sRGB Coverage: Typ 125%
Brightness (Min): 300cd/m2
Adobe RGB Coverage: Typ 92%
Refresh Rate: 144Hz
Contrast Ratio Static: 3,000:1(Typ)
General Feature
Game Color Mode (FPS, RTS, etc): Yes
Screen Size Optimizer: Yes
Eye Saver Mode: Yes
Flicker Free: Yes
FreeSync: Yes
Interface
HDMI: 2 EA (1.4)
USB Display: No
Audio In: No
Display Port: 1 EA (1.2)
Headphone: Yes
USB Hub: No
Audio
USB Sound Bar (Ready): No
Swivel: Yes
Pivot: Yes
Wall Mount: 75ĉ75
Tilt: Yes
Accessory
D-Sub Cable: No
DVI Cable: No
HDMI Cable: Yes
Display Port Cable: Yes
Audio Cable: No
USB 2.0 Cable: No
USB 3.0 Cable: No
USB Type-C Cable: No
Warranty
3 Years
Be the first to review “Samsung LC24FG73FQWXXL 24 inch Curved Gaming Monitor”