Samsung LC27R500FHWXXL 27 inch FHD Curved Gaming Monitor
In stock
27-inch FHD (2560 x 1440) Curved Display
Max 144Hz Refresh Rate
1 (MPRT) Response Time
Flicker-Free Technology
AMD FreeSync Technology
Compare
SKU: JC-08112022-1458 Category:
Display 27-inch Curved Display
Panel type VA Panel
Resolution 2560 x 1440
Response Time 1 (MPRT)
High Dynamic Range HDR10
OVERVIEW
The Samsung LC27R500FHWXXL 27-inch FHD curved gaming monitor has a 144Hz refresh rate and it eliminates lag and motion blur which is enjoyable for gameplay with ultra-smooth action. It calculates each step with a 1ms response time.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
DISPLAY_
Screen Size (Class)_ 27
Flat / Curved_ Curved
Panel type_ VA
Resolution_ 2560 x 1440
Active Display Size (HxV)_ 596.736 x 335.664
Response Time_ 1 (MPRT)
Refresh Rate_ Max 144Hz
Viewing Angle (H/V)_ 178(H)/178(V)
Color Support_ Max 16.7M
HDR(High Dynamic Range)_ HDR10
Brightness (Min)_ 200 cd/_
Brightness (Typical)_ 250 cd/_
Aspect Ratio_ 16:9
Contrast Ratio Static_ 2,500:1(Typ.)
INTERFACE_
HDMI_ 1 EA
HDMI Version_ 2
USB-C_ No
USB-C Charging Power_ No
Bluetooth_ No
D-Sub_ No
DVI_ No
Dual-Link DVI_ No
Thunderbolt 3 Charging Power (Port 1)_ No
Thunderbolt 3 Charging Power (Port 2)_ No
Wireless Display_ No
Display Port_ 1 EA
Display Port Version_ 1.2
Display Port Out_ No
Display Port Out Version_ No
Mini-Display Port_ No
Audio In_ No
Headphone_ Yes
AUDIO_
Speaker_ No
USB Sound Bar (Ready)_ No
POWER_
Power Supply_ AC 100~240V
Power Consumption (Max)_ 48 W
Type_ External Adaptor
DESIGN_
Stand Type_ BLACK
Tilt_ -2 ~ 18
Wall Mount_ 75 x 75
GENERAL FEATURE_
Flicker-Free_ Yes
Eye Saver Mode_ Yes
Windows Certification_ Windows 10
FreeSync Premium_ Yes
Off Timer Plus_ Yes
Screen Size Optimizer_ Yes
Black Equalizer_ Yes
Low Input Lag Mode_ Yes
Refresh Rate Optimizor_ Yes
Super Arena Gaming UX_ Super Arena Gaming UX
OPERATION CONDITIONS_
Temperature_ 10~40
Humidity_ 10~80,non-condensing
CALIBRATION_
Color Mode_ Custom/FPS/RTS/RPG/AOS/Cinema/Dynamic Contrast
ACCESSORY_
Power Cable Length_ 1.5 m
HDMI Cable_ Yes
Mini-Display Gender_ No
DIMENSION_
Set Dimension with Stand (W x H x D)_ 616.6 x 477.4 x 272.6 mm
Set Dimension without Stand (W x H x D)_ 614.6 x 382.8 x 120.0 mm
Package Dimension (W x H x D)_ 679.0 x 193.0 x 438.0 mm
WEIGHT_
Set Weight (with Stand)_ 4.5 kg
Set Weight (without Stand)_ 4.1 kg
Package Weight_ 6.1 kg
Specification: Samsung LC27R500FHWXXL 27 inch FHD Curved Gaming Monitor
EAN, GTIN, UPC_
Product Type_
Monitors
Brand_
Samsung
COLOR_
DARK BLUE GRAY
SCREEN SIZE (IN INCHES)_
27
DISPLAY TYPE_
FHD
RESOLUTION_
REFRESH RATE_
60Hz
RESPONSE TIME_
4 ms
SYNC_
Free-sync
MONITOR TYPE_
GAMING
IDEAL FOR GAMING_
YES
WARRANTY_
3 Years Warranty
Be the first to review “Samsung LC27R500FHWXXL 27 inch FHD Curved Gaming Monitor”