Samsung LU28R550 28 inch 4K UHD Monitor
In stock
28-inch UHD monitor with a bezel-less design
Display Resolution: 3840 x 2160
Response Time: 4(GTG) ms
Refresh Rate: 60 Hz
AMD FreeSync technology is compatible
Compare
SKU: JC-08112022-1529 Category:
Screen 28 inches Flat Screen
Panel Type IPS
Resolution _3840 x 2160 (4K UHD)
High Dynamic Range HDR10
Interface HDMI 2 EA,
OVERVIEW
TECHNICAL SPECIFICATION
Display
Screen Size (Inch)_28 inch
Screen Size (cm)_70.8
Screen Size (Class)_28
Flat / Curved_Flat
Active Display Size (HxV) (mm)_620.928(H) x 341.28(V)
Aspect Ratio_16.9
Panel Type_IPS
Brightness (Typical)_300cd/m2
Brightness (Min)_250cd/m2
Contrast Ratio Static_1,000:1(Typ.)
Dynamic Contrast Ratio_Mega _ DCR
HDR(High Dynamic Range)_HDR10
Resolution_(3,840 x 2,160)
Response Time_4(GTG)
Viewing Angle (H/V)_178/178
Colour Support_1B
Color Gamut (DCI Coverage)_0.9
Refresh Rate_60Hz
General Feature_Yes
Samsung MagicBright_Yes
Samsung MagicUpscale_Yes
Eco Saving Plus_Yes
Eye Saver Mode_Yes
Flicker Free_Yes
Picture-In-Picture_Yes
Picture-By-Picture_Yes
Game Mode_Yes
Image Size_Yes
Easy Setting Box_Yes
Off Timer Plus_Yes
FreeSync_Yes
Windows Certification_Windows 10
Interface
Wireless Display_No
D-Sub_No
DVI_No
Dual Link DVI_No
Display Port_1 EA
Display Port Version_1.2
Display Port Out_No
Display Port Out Version_No
Mini-Display Port_No
HDMI_2 EA
HDMI Version_2
Audio In_No
Headphone_Yes
USB Ports_No
USB Hub Version_No
USB-C_No
Audio
Speaker_No
USB Sound Bar (Ready)_No
Operation Conditions
Temperature_10~40
Humidity_10~80,non-condensing
Calibration
Factory Tunning_Yes
Design
Colour_DARK BLUE GRAY
Stand Type_SIMPLE
Tilt_-2.0_(2.0_) ~ 15.0_(2.0_)
Wall Mount_75.0 x 75.0
Power
Power Supply_AC 100~240V
Power Consumption (DPMS)__0.5 W
Power Consumption (Off Mode)__0.3 W
Type_External Adaptor
Accessory
Power Cable Length_1.5 m
HDMI Cable_Yes
D-Sub Cable_No
DVI Cable_No
HDMI to DVI Cable_No
DP Cable_No
USB Type-C Cable_No
Thunderbolt 3 Cable_No
Mini-Display Gender_No
Audio Cable_No
USB 2.0 Cable_No
USB 3.0 Cable_No
Remote Controller_No
Dimension
Set Dimension with Stand (WxHxD)_638.8 x 479.3 x 250.5 mm
Set Dimension without Stand (WxHxD)_638.8 x 374.0 x 64.0 mm
Package Dimension (WxHxD)_732.0 x 176.0 x 465.0 mm
Weight
Set Weight with Stand_5.8 kg
Set Weight without Stand_5.0 kg
Package Weight_7.8 kg
Specification: Samsung LU28R550 28 inch 4K UHD Monitor
EAN, GTIN, UPC
WARRANTY
3 Years Warranty
Product Type
Monitors
Brand
Samsung
COLOR
DARK BLUE GRAY
SCREEN SIZE (IN INCHES)
28
REFRESH RATE
60Hz
RESPONSE TIME
4 ms
DISPLAY TYPE
4K UHD
RESOLUTION
SYNC
Free-sync
MONITOR TYPE
4K
IDEAL FOR GAMING
NO
Be the first to review “Samsung LU28R550 28 inch 4K UHD Monitor”